27 Temmuz 2017

Adsense daha fazla para kazanma - SEO yapmak

adsense seo
Türkçesi, arama motoru optimizasyonu olan SEO artık sitelerimiz için inanılmaz önemde ve Adsense'den yüksek gelirler kazanabilmek için bu konuyu ciddi ciddi ele almanız gerek.

Peki Adsense için nasıl bir SEO çalışması yapmalıyım?

Genellikle daha iyi bir site olmak ve arama motorlarında üst sıralara çıkmak için seo işlemi yaptırılır. Fakat bu işlemin pek bilinmese de Adsense gelirlerine çok etkisi vardır.

Şöyle düşünün, siteniz özgün ve kaliteli yayın yapıyor, aynı zamanda site içi ve site dışı seolarınız iyi şekilde yapılıyor. Haliyle sitenizin içerikleri arama motorlarında üst sıralara tırmanıyor. Peki bu neyi sağlıyor? Daha fazla organik ziyaretçi sitenizi ziyaret ediyor. Daha fazla organik ziyaretçi daha fazla reklam gösterimi ve tıklanmasına yön verir. Haliyle daha fazla gelir kazanırsınız.

Seo nasıl yapılır?

Bu konu günümüz web geliştiricilerinin kafasında bir felsefe sorusu gibi dolanıp durmakta fakat herkesin bildiği yaptığı farklı. Ben sizlere ana konuları anlatacağım.

Sitenizin kodlarını optimize edin

Sitenizin HTML kodlarının W3 şartlarına uygun olup olmadığını öğrenmek ve gerekli yerleri düzeltmek için W3 Validator sitesini kullanın.

Sitenizdeki fazla kodları (CSS, HTML, JS,PHP) fark etmez kaldırmaya yada sıkıştırmaya çalışın. Örneğin HTML sıkıştırma, javascript sıkıştırma ve css sıkıştırma işlemleri sitemizi hızlandırır bunun seo'ya etkisi çok fazladır.

Responsive tasarım kullanın

Kullandığınız tema her ekrana ve mobil cihazlara uygun olmalı ve kullanım rahatlığı, okuma rahatlığı açısından iyi geliştirilmiş olmalı.

Siteniz ile birlikçe çekilen kaynak linkleri azaltın

Mümkün olduğu kadar az kaynak linki kullanın. Örneğin, jquery.js kütüphanesini, bootstrap kütüphanelerini ve temamızın kendi kütüphaneleri tek tek head kısmında <link rel=""> şeklinde çağırırız bu da siteyi açtığımızda peş peşe sayfalara bağlanmayı ve onları sitemize çekmeye yön verir haliyle sitenin hızı oldukça yavaşlar. 

Yapmanız gereken birden fazla javascript kütüphanesi yada sayfası varsa onları tek sayfada birleştirin, aynı işlemi css ve benzer kütüphaneler için yapın.

Sitenizin ve içeriklerinizin h etiketlerini içerdiğinden emin olun

H etiketleri HTML dilinin içinde bulunan ana başlık tipleridir. H1, H2, H3, H4,H5,H6 olmak üzere büyükten küçüğe böyle sıralanır. 

H etiketleri hiyerarşiye göre olmalı en üstte H1 olmalı daha sonra H2 gelmeli,  H1'den H3'e geçmeyin.

Bu konuda bir çok bilgi var fakat H1 etiketi bir sayfada, içerikte en az ve en fazla 1 kere kullanılmalı. H2 etiketi en fazla 4 kez, 4 tane H3 etiketi ve 6 tane H5 kullanılması öneriliyor.

Sitenizde cache işlemi yapın 

Cache işleminin Türkçesi önbellekleme. Cache ile siteniz ziyaretçinin tarayıcısına yüklenir ve gerektiği zaman daha hızlı olarak açılır. Wordpress için bir çok cache eklentisi bulunmakta. Bunun için Google'dan arama yapabilirsiniz. 

Resimlerinizin boyutunu küçültün

Siteleri yavaşlatan ana maddelerden biri resimlerin yüküdür. Resimleri küçültmeniz önerilir bu şekilde siteniz daha hızlı çalışır ve sunucunuz rahatlar. Bunun için elle veya eklentiler kullanmanız mümkün. Optimizilla adlı site bunun için iyi bir araçtır.

Ayrıca; içeriklerinizin özgün olması, görsellerle ve videolarla desteklenmesi çok önemlidir. Ve backlink çalıştırması yaptırmanız sitenizi üstlere çıkarabilir fakat bu işlemi yaptıracağınız kişi veya kurumları iyi araştırmalısınız.

0 yorum:

Yorum Gönder